Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Likimas Bitės Vilimaitės rinkinyje "Užpustytas traukinys"

Likimas Bitės Vilimaitės rinkinyje "Užpustytas traukinys"

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Bitė Vilimaitė, novelių rinkinys "Užpustytas traukinys". Įvadas. Darbo tema – likimo punktyrai B. Vilimaitės apsakyme "Užpustytas traukinys". Nepalankus likimas. Palankus likimas. Likimo veikiami ir apsakymuose veikiantys asmenys. Kas slepiasi po likimo kauke B. Vilimaitės apsakymuose? Išvados. Išnašos.

Ištrauka

Likimo samprata neretai įvairuoja, bet dažniausiai išryškėja du religijos sąlygoti požiūriai. Vienas jų, Europietiškoje pasaulėvokoje klestintis, ir monoteistinės religijos suformuotas požiūris, jog likimas – tai antgamtiška jėga, valdanti žmogaus gyvenimą. Dievas yra pasaulio kūrėjas ir besąlygiškas jo tvarkytojas. Kai tuo tarpu Rytų pasaulėvokoje, likimas jungiamas ne su Dievo, bet su žmogaus valios laisve, t.y. žmogus yra savo likimo kalvis, jo veiksmai ir poelgiai apsprendžia ne vien asmens dabartį, bet ir ateitį . Kita vertus, traktuoti vienokį ar kitokį požiūrį į likimą kaip monoteistinio ar politeistinio tikėjimo sąlygotą, būtų neapdairu. Tarkim, senovės lietuvių tikėjimas, kur buvo garbinama ištisa dievų plejada, rodo, jog aukščiau žmogaus, besąlygiška jo gyvenimo kūrėja buvo antropomorfinė būtybė, etnologų įvardijama Laimos vardu. Pranė Dundulienė nusakydama Laimos veiklos sritis pabrėžia, jog šios deivės pareiga: "lemti gimstančiam kūdikiui likimą ir siekti, kad likimas pildytųsi" . Vadinasi, skirtingas požiūris į likimą yra skirtingo Rytų ir Vakarų kultūrinio klodo bei tradicijų išdava, o šiandieną egzistuojančius induizmą, konfucionizmą, islamą, katalikybę ir kitas religines atmainas galima vertinti tik kaip pritaikančias likimo sąvoką savo skelbiamoms tiesoms.
Bitės Vilimaitės kūryba, o ypač jos apsakymų rinkinys Užpustytas traukinys , kuris ir yra pagrindinis šio darbo objektas, kupini fatalizmo: čia realybė ir žmogaus gyvenimas grindžiamas likimu. Apsakymai aiškiai atspindi Europietiškąjį, kitaip Vakarietiškąjį požiūrį į likimą. O tai neretai nulemia, iš pirmo žvilgsnio, pesimistinį apsakymų pobūdį, mat apsakymų herojai yra suvaržyti, tarsi, įsprausti į rėmus, jie negali pakeisti jų tykančios realybės, jų gyvenimu nuolat kažkas manipuliuoja, tas kažkas -nematomas ir neapčiuopiamas - likimas. Tačiau siekiant įgyvendinti pagrindinį darbo tikslą – ieškant likimo proveržių, minėtame B. Vilimaitės apsakymų rinkinyje, – stengsimės atrasti ne vien negatyvią, bet ir pozityvią žmonių gyvenimais "žaidžiančio" likimo prasmę ir tų "žaidimų" pasekmes t.y. ieškosime palankaus ir nepalankaus likimo. Pasitelkdami fenomenologinį metodą analizuosim, kokiom socialinėm žmonių grupėm autorė teikia pirmenybę, kaip likimas atsiskleidžia vaiko, moters, vyro gyvenime. Domėsimės kaip kinta, transformuojasi likimas. Klausime, kas slypi už B. Vilimaitės apsakymų Likimo kaukės. Žinoma, darbe nenaudosime visų rinkinio apsakymų, pasitelksime tik tuos, kurie ryškiausiai atspindi likimo ir gyvenimo sankirtą.
Darbo tema – likimo punktyrai B. Vilimaitės apsakyme Užpustytas traukinys – yra pakankamai aktuali. Pasirinktasis apsakymų rinkinys nėra susilaukęs didelio literatūrologų dėmesio. Kiek daugiau analitinių straipsnių pasirodė tuoj po rinkinio išleidimo. Viktorija Daujotytė 1997m. išspausdintame straipsnyje "Atskiras balsas ir sąskambis" , Užpustytame traukinyje ieško lietuvių literatūros klasikos atspindžių, tačiau likimo tema toli gražu nėra dominuojanti. Kitame darbe – studijoje Parašyta moterų - V. Daujotytė pristatydama B. Vilimaitės kūrybą, fragmentiškai mini Užpustyto traukinio apsakymus, žvelgia į juos iš feministinių pozicijų. Tautvydė Daujotytė straipsnyje "Bitės Vilimaitės teksto poetika" , pasitelkusi Užpustyto traukinio apsakymą "Žinios apie mylimą žmogų" bando išryškinti B. Vilimaitės novelėms bei apsakymams būdingą įvykių sekos, siužeto, charakterių nebuvimą. Šiek tiek daugiau žinių likimo tema teikia prozininkės Danutės Kalinauskaitės ir kritikės Jūratės Sprindytės pokalbis išspausdintas leidinyje Literatūra ir menas bei Regimanto Tamošaičio straipsnis "Kūrinio interpretacijos praktika" . Taigi rinkinio istoriografija, yra negausi, o likimo tema remiantis B. Vilimaitės apsakymų rinkinkiu Užpustytas traukiniys, galima sakyti visiškai nenagrinėta, o tai didina šio darbo aktualumą. Kita vertus, likimo, kaip fenomenalaus ir empyriškai nepažinaus reiškinio, egzistencija bei jos apraiškos literatūrinėje kūryboje yra neabejotinai įdomi tema, leidžianti bent šiek tiek priartėti prie likimo sampratos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai9
Dydis20.4 KB
AutoriusDonata
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2003 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasAsta Gustaitienė
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasHumanitarinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Likimas Bites Vilimaites rinkinyje Uzpustytas traukinys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Asta Gustaitienė
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą