Išplėstinė paieška
 
 
 

Martynas Mažvydas (4)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Martyno Mažvydo biografija. Pirmosios knygos autorius. Didžiajai Lietuvos Kunigaikštystei. Martynas Mažvydas lietuvių rašytojų kūriniuose.

Ištrauka

Martynas Mažvydas,pirmosios lietuviškos knygos autoriaus ir parengėjo,asmenybė ir gyvenimas jau seniai tapo viešo dėmesio objektu. Amžinybė pažymėjo savo ženklu šio žmogaus atminimą. O kokia dalia tenka tik tiems,kurie įvykdo kokį nors istoriškai svarbų darbą.Mažvydui ir teko atlikti tokį darbą-duoti pradžią spausdintam lietuviškam žodžiui.
Tačiau praeitis gana šykščiai teikia mums apie jį žinių. Ilgą laiką jos neprieinamos slypėjo archyvuose ar tik atsiktinai nuotrupomis iškildavo dienos švieson. Net pats svarbiausias faktas, kad Mažvydas yra pirmosios knygos lietuvių kalba parengėjas,keletą amžių tebuvo žinomas tik iš jo giminaičio B.Vilento trumpos nuorodos vienoje religinio leidinio prakalboje. Pagaliau ir jo vardas, ir pavardė-Martynas Mažvydas-buvo autentiškai paliūdyta tik 1946 m. atskleidus dar vieną akrostichą, įrašyta giesmėje, pridėtoje prie 1559 m. išleistos knygelės"Forma chrikštima". Iki tol Mažvydo pavardės lietuviškoji forma kalbininkų buvo nustatoma tik iš lotynizuotų parašų-Mosuid,Moswid, Mossuid,Mossuidius-randamų kai kurių jo knygelių antraštiniuose puslapiuose, prakalbose ir laiškuose.
Reikia pabrėžti,kad tik XIX a. pabaigoje prasidėjo moksliškai pagrįstas domėjimasis Mažvydo spausdintu palikimu bei jo biografija,ir tik XX a. tapo tikru Mažvydo renesansu.
Pirmoji autentiška Martyno Mažvydo biografijos data yra 1546 m. Tų metų birželio 8 d. Prūsijos hercogas Albrechtas pasiuntė laišką Mažvydui, kviesdamas jį atvykti į Karaliaučių. Nėra tiksliai žinoma ,kada minimas laiškas, siunčiamas per hercogo patikėtinį Joną Bretšneiderį, vykusi su reikalais į Vilnių, pasiekė Mažvydą. Manoma, kad hercogas, 1546 m. Vilniuje susitiko su Mažvydu ir aptarė abiem rūpimą reikalą. Mažvydas priėmė hercogo Albrechto kvietimą ir atvyko į Karaliaučių, kur 1546.08.01. įsimatrikuliavo į universistetą. Tepasimokęs universitete nepilnus dvejus metus, Mažvydas studijas baigė 1548.04.05., gaudamas bakalauro laipsnį.Vos pradėjęs studijuoti, 1547 m. pradžioje, pateikė spausdinti savo parengtą Katekizmą-pirmąją lietuvišką knygą.
Visi šie faktai rodo, kad Mažvydas, prieš atvykdamas į Karaliaučių, jau turėjo būti kur nors mokęsis, nes gerai mokėjo lotynų kalbą ir išmanė teologiją. Mažvydas , rengdamas spaudai Katekizmą, pasinaudojo ir kitų rašytais lietuviškais tekstais. Tai reiškia, kad prieš atvykdamas į Karaliaučių, buvo susipažinęs su tekstų autoriais-S.Rapalioniu, A.Kulviečiu, J.Zablockiu.
Iš šių faktų apytiksliai nustatė Mažvydo gimimo datą, vietą, socialinę kilmę.
Tiksli Mažvydo gimimo data iki šiol tebėra nežinoma. Tiktai spėjama, kad jis bus gimęs ne vėliau kaip 1520 m. Yra žinomas Mažvydo tėvo vardas-Vaitkus,Vaitiekus. Pats Mažvydas yra nurodęs savo antrosios knygelės("Giesmė Šv. Ambrazeijaus") antraštiniame puslapyje:"išguldytas per M.Mossuida Waitkuna"(Vaitkaus sūnų). Mažvydas yra kilęs tikrai iš Lietuvos, nes Vaitkus ar Vaitiekus yra lenkiška Alberto vardo forma.
Šiuo tėvavardžiu pagrindė, kad Mažvydas turėjo brolių, nes Vaitkūnais vadinami trys naujakuriai, įrašyti kartu su Mažvydu į inventoriaus sąrašus, sudarytus Albrechtui 1561 m. dalijant žemės sklypus Virbalyje. Mažvydo tėviškė, spėjama, kad yra apie Kražius-Tytuvėnus-Viduklę. Mažvydo socialinė kilmė, kol kas taip pat nėra galutinai išaiškėjusi. Žinoma tik, kad jo pusbrolis B.Vilentas vadino save bajoru, todėl ir Mažvydas ankščiau buvo priskiriamas prie šio luomo. Tačiau konkrečių įrodymų nėra. Todėl paskutiniuoju metu teigia, kad Mažvydo tėvai buvo miestelėnai arba valstiečiai.
Manoma, kad išsimokslinimo pasiekė Lietuvoje arba užsienyje. Tuo metu nemažai jaunuolių vykdavo mokytis į Krokuvos akademiją, Vokietijos ir Italijos universitetus. Bandė jų sąrašuose ieškoti Mažvydo pavardės, tačiau niekur nerado. Todėl spėjama, kad jis mokėsi Lietuvoje. Jau tada buvo organizuojami įvairiausi jaunuolių mokymai. Mokė Rapalionis ir Zablockis. Spėjama, kad Mažvydas galėjo būti mokomas jų, tačiau tai tik prielaida.
Tikresnė prielaida, siejanti Mažvydą su 1539 m. Vilniuje įsteigta vidurine mokykla, vadinamąja kolegija. Šiai mokyklai vadovavo Kulvietis. Mokėsi čia apie 60 mokinių. Vienas istorikas nurodė tarp šios mokyklos žinomiausių mokytojų buvus ir Martyną Moskovidijų(Moscovidius). Manoma, kad tai buvo Mažvydas.
Vilniaus kolegijos darbas buvo nutrauktas 1542 m., nes prasidėjo reformacijos skelbėjų persėkiojimai Kulvietis, Rapalionis, Zablockis rado prieglobstį Karaliaučiuje pas Albrechtą. Mažvydui nepavyko išvengti persekiojimo. Tai pabrėžia pats Mažvydas laiške Karaliaučiaus universiteto rektoriui:"Protomartyr"("Pirmasis kankinys"). Jam pavyko išvengti žiauresnės bausmės. Jis buvo išvaduotas ir iš Vilniaus pasitraukė į Žemaitiją. Spėjama, kad jis buvo prisiglaudęs Bilevičiaus (Biliūno) dvare arba pas Kulviečio motiną (Butkiškėje).
Tokie yra apytikriai, o kai kuriais atvejais spėjami Martyno Mažvydo biografijos iki jam išvykstant į Karaliaučių.
Nuo Mažvydo atvykimo į Karaliaučių yra jau daug tikresnių žinių apie jo asmeninį gyvenimą. Nemaža žinių jis pats pateikė savo išlikusiuose laiškuose.
Pirmiausia sužinojo, kad Mažvydas buvo labai nepasiturintis. Įstodamas į universitetą, jis įmokėjo pačią mažiausių imatrikuliacijos mokesčio sumą. Studijavo ir Karaliaučiuje gyveno, gaudavo kaip beturtis iš hercogo stipendiją. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-04-10
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis17.75 KB
Autoriusvile201
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2002 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaVilniaus Fabijoniškių vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Martynas Mazvydas (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus Fabijoniškių vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • 2002 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą