Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Moterys V. Mykolaičio-Putino romane "Altorių šešėly" (2)

Moterys V. Mykolaičio-Putino romane "Altorių šešėly" (2)

  
 
 
123456789
Aprašymas

Rašinys lietuvių kalba apie moteris Vinco Mykolaičio Putino romane "Altorių šešėly". Įvadas. Romano moterys. Liucės paveikslas. Rainakienės paveikslas. Auksės paveikslas. Išvados.

Ištrauka

Vincas Mykolaitis-Putinas XX amžiaus lietuvių pradžios rašytojas, išgarsėjęs savo intelektualiniu , psichologiniu romanu "Altorių šešėly".Šiame kūrinyje yra pasakojama apie jaunuolio, įstojusio į kunigų seminariją, jausmus ir išgyvenimus, sprendžiama poeto ir kunigo pašaukimų nesuderinamumo problema- būti kunigu ar kūrėju.Pagrindinis veikėjas apsisprendžia – jis parašo pareiškimą NN vyskupystės kurijai. Viena iš priežaščių šio jo pasirinkimo tai moterys pagrindinio veikėjo gyvenime.
Šiame darbe yra norima atskleisti romane aprašytų moterų paveikslus, išanalizuoti jų poelgius,jausmus pagrindiniam kūrinio veikėjui.Referate yra siekima išsiaiškinti, kaip moterų elgesys įtakojo Liudo Vasario poelgius.

Antraeiliams veikėjams romane "Altorių šešėly" tenka palyginti nežymios pagalbinės funkcijos. Tačiau kai kurie iš jų gana esmingai praplėčia romano problematiką, formuoja emocinį kūrinio interjerą.Iš šalutinių personažų reikšmingiausios yra romano moterys- Liucė, baronienė Rainakienė, Auksė. Šios trys moterys yra susijusios su visu Vasario gyvenimu, su jo kunigavimu ir kūryba.Liucė , Rainakienė bei Auksė tai trys skirtingi etapai Liudo Vasario kelyje.

Pirmojoje kūrinio dalyje Liudas Vasaris atostogų metu susipažįsta su Kleviškių klebono giminaite Liuce.Tai žavi , kaitrią jausmų šilumą spinduliuojanti būtybė, kuri iškyla svarbiuose veiksmo epizoduose. Pažintis su šia moterimi jaunuolio širdyje pažadina pirmuosius erotinius impulsus, troškimą džiaugtis žemiška gyvenimo laime.
Liuce į kūrinio puslapius, anot J. Lindės-Dobilo, atsineša visą "mūsų patriarchališkojo gyvenimo grožį".Ji kaip skaidri žvaigždė sužiba niūrioje Vasario gyvenimo padangėje, sudarydama kontrastą slogiai seminarijos, bažnyčių ir klebonijų aplinkai ,kunigiško gyvenimo askezei."Priešais jį ,įstrižai , netoli baliustrados, kuri skiria presbiteriją nuo bažnyčios,prie pilioriaus stovėjo viena moteris (...)buvo dar jauna, bet pilno subrendimo amžiuje(...)aukšta ir liekna apsitaisiusi tamsiu rūbu , o galvą ir veidą apsigaubusi baltu šaliu(..)ir jis papuošė tą Nepažįstamąją visu savo širdies idealizmu, niekad dar nepaliestu brutalaus cinizmo ".Vasaris, vos ją pamatęs,"nesiryžta išmesti " iš savo sielos to vaizdinio , tos "meilės,kuri vadinama idealistine moters meile" .Liucė pažadina bręstačio jaunuolio širdyje stiprų žmogiškosios prigimties balsą.Tačiau ,būdama neteisėta dvasiniko dukra, ji nuo pat jų pažinties pradžios yra pažymėta apgaulės ir netikrumo ženklu.Šis netikrumas lydi ir jos karštą meilę Vasariui.
Liucė mylėdama Liudą Vasarį gyvena laimingiausias savo gyvenimo akimirkas ir vardan šios laimės sugeba daug ką iškęsti , daug ką iveikti. Ji eina į kompromisus , taikosi prie gyvenimo , kankinasi ir rezignuoja.Tačiau ją , kaip ir Vasarį, savaip veikia , formuoja ir laužo supančio gyvenimo sąlygos bei dėsningumai. Liucė priklauso porevoliucinei buržuazinės inteligentijos kartai. Ji yra abejinga to laikotarpio visuomeninems idėjoms, stropiai stengiasi apsiriboti individualiniais interesais. Liucė nori išplėšti Vasarį iš "idėjų" pasaulio, grąžinti jį į žemę. Norėdama atplėšti Liudą vasarį nuo altoriaus , ji teįstengia jam pasiūliti vien tik moterišką jausmą, nesugeba atverti prieš jo akis jokios realesnės ir idejiškai prasmingesnės gyvenimo perspektyvos.
Vincas Mykolaitis- Putinas plėtoja Liucės charakteristikoje du planus-realujį ir idealujį, taip parodydamas asmenybės skilimą ir dvilipumą.Skaudančia širdimi Liucė ištekėdama už Brazgio, ateityje tikisi savo gyvenimą montuoti iš dviejų dalių. Ji galvoja , kad ištekėjusi už nemylimo vyro, galės išsaugoti Vasarį kaip šeimos draugą ir idealioji jų meilė liks ir toliau nepažeista. Tačiau ši iliuzija žlunga. Po pirmojo savo vyro mirties Liucė ,ištekėdama už tipiško buržua Glaudžiaus,"pasitempė į modernios ponios fasoną", kuriame slėpesi giliausias žeminimas ir paniekinimas. Liucė matydama , kad prarandą Vasarį išgyvena tai ,kaip savo laimės praradimą. Dvasiškai suluošinta , jausdama neužgydomą širdies žaizdą , klebono duktė nusižudo. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-10-14
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis14.62 KB
AutoriusRoberta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas11
Mokytojas/DėstytojasPaulikienė
Švietimo institucijaPalangos Vlado Jurgučio vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Moterys V. Mykolaicio Putino romane Altoriu sesely (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 4 puslapiai 
  • Palangos Vlado Jurgučio vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • Paulikienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+7
-8
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą