Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Vilius Storosta (Vydūnas) (4)

Vilius Storosta (Vydūnas) (4)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Vydūno gyvenimo ir veiklos bruožai – jo šeima. Vydūno vaikystė. Studijų metai. Vydūno tolimesnis gyvenimas.

Ištrauka

Vydūnas – vienas iš savičiausių XX a. pirmosios pusės lietuvių kultūros veikėjų. Labai daug ir įvairiais aspektais būtų galima kalbėti apie šį žmogų – kaip apie įdomią, sudėtingą asmenybę, kaip apie filosofą, susikūrusį filosofinę sistemą, paremta tiek senovės lietuvių iki kirkščioniška religija, tiek senovės indų filosofija, tiek klasikine bei moderniąja europietiška filosofija ir teosofija bei okulistika, kaip apie vieną produktyviausių ir originaliausių lietuvių dramaturgų, kultūros veikėją, chorų bei draugijų organizatorių ir vadovą Mažojoje Lietuvoje. Per beveik šešių dešimtmečių veiklos ir kūrybos laikotarpį jis esmingai praturtino keletą jos sričių. Savo idėjomis ir kūrybiniais ieškojimais labiausiai jis nusipelnė lietuvių filosofijai ir literatūtai, ženklius pėdsakus paliko istoriografijoje, žurnalistikoje, pedagokikoje, teatro ir muzikos baruose, reikšmingai pasidarbavo puoselėdamas gimtąja kalbą. Ypač daug Vydūnas nuveikė kovodamas su intensyviu Prusų lietuvių germanizavimu.


Archyvinių dokumentų, liudijančių Vydūno gimimo faktą, datą, vietą, nėra išlikusių. Visose biografijose ir autobiografijose sakoma, jog Vilhelmas Storosta (Vydūnas) gimė 1868m. kovo 22d. Šilutės apskrities Jonaičių kaime. Tėvas, Pagrynių kaimo valstiečio sūnus Anskis Storosta, buvo baigęs Berlyno evengelikų misionirių seminariją. Dėl silpnos sveikatos (sirgo džiova) negalėdamas vykti į Pietų Afriką misionieriauti, kurį laiką Klaipėdos krašte ir Žemaitijoje rinko misijos aukas. Vedęs turtingo valstiečio iš Laukupių kaimo (Klaipėdos apskritis) dukrą Mariją Ašmonaitę, gavo sėslesnę evangelikų kunigo tarnybą Naumiestyje (dabar Žemaičių Naumiestis). Šeima apsigyveno netoli nuo tarnybos vietos – Šilmeižių kaime. Čia gimė pirmasis sūnus. Paskui Storastams pavyko išsinuomoti namelį pas Anskio giminaitį ūkininką Palkį Jonaičiuose, kur į pasaulį atėjo antrasis vaikas Vilhelmas – būsimasis Vydūnas. Tačiau ilgiau neužsibūta ir čia. Išlaikęs reikalingus egzaminus, A.Storosta gavo pradžios mokyklos mokytojo vietą Pilkalnio apksrities Naujakiemio kaime, kur 1869m. su šeima pastoviai apsigyveno. Čia gimė dar aštuonetas vaikų, iš kurių du visai mažyčiai mirė. Augant aštuonių vaikų būriui (dvi mergaitės ir šeši berniukai), namuose didelių išteklių nebuvo, bet niekada nestokojo gražaus susiklausymo, tarpusavio santykių darnos, žmogiškos šilumos.
Rūpintis dideliu būriu vaikų, juos auklėti Storostams nebuvo lengva. Būsimasis Vydūnas buvo vienas iš mylimiausių, bet ir bene daugiausiai kantrybės iš tėvų reikalavusių vaikų. Didžiausią rūpestį jiems kėlė Vilhelmo sveikata: nuo gimimo jį kamavo iš tėvo paveldėta džiova, dar mažas būdamas persirgo raupais, o ūgtelėjęs – kaklo limfinių liaukų uždegimu ir akių graunlioze. Paūmėjus džiovai, keletą kartų gyvybė kabojo ant plauko.
Tikriausios tėvų būdo ir elgesio savybės buvo stipriausi pradiniai impulsai humanistinėms būsimojo mąstytojo ir kūrėjo nuostamos formuotis. Kaip pats rašo, "nuoširdžiame motinos jausmingume ir šviesiame tėvo mąstyme jis pirmiausia suvokė žmogų".
Per motinos vidinį pasaulį būsimąjam mąstytojui atsiskleidė valstietiškos pasaulėjautos, liaudies kultūros grožis. Geriausiuose motinos būdo bruožuose vaikas įžvelgė esminius lietuviškumo bruožus – prakilnumą, širdingumą, teisingumą ir taurumą.
Laikydamiesi Prusų lietuviams būdingų protestantiškų tradicijų, tėvai stengėsi vaikus išauklėti dorus, religingus, neatsimetusius nuo lietuvybės. Religingumas buvo viso auklėjimo šerdis. Nuo pat lopšio dienų vaikus lydėjo tėvo maldos, o kiek prakutę vaikai patys buvo pratinami melstis, netgi maldų žodžius savarankiškai sudėti.

Vydūno vaikystė
Namuose skiriamas įpatingas dėmesys religijai buvo vienas iš reikšmingiausių faktorių, daugiausia nulėmusių Vilhelmo dvasinį brendimą ir intelektualinių ieškojimų kryptį. Tačiau svarbų vaidmenį auklėjant vaikus, formuojant jų dvasinį pasaulį, Storostų šeimos gyvenime vaidino ir kiti dalykai, ypač pagarba menui. Čia buvo puoselėjama muzika, domimasi lieteratūra, daile.
Neprastai stiprų įspūdį Vilhelmui darė liaudies dainos, tiek motinos slapčia dainuojamos, tiek iš vieno kaimyno retkarčiais nugirstos, o ypač tos, kurias sutartinai traukdavo į darbą einantys iš miško darbininkai ar tamsiais rudens vakarais pagiryje stūksančioje jaujoje prie besiplaikstančios ugnies dainuojantys vyrai.
Namų aplinkoje kalėsi ir pirmieji Vydūno literatūrinio talento daigai. Anksti išmokęs skaityti, ypač pamėgo F.Šilerio kūrybą. Jos paveiktas, panoro ir pats rašyti. Devynerių metų berniukas bando eilėmis išreikšti savo religinius išgyvenimus, o broliams ir seserims, vakarais susėdus, pasakodavo ką lyg sapnavęs ar ką kaip nors regėjęs.
Vaikystėje būsimąjį Vydūną viliojo ir dailė. Jis didžiai žavėjosi liaudies menu, daug piešė, o apie meną išmanantys tėvų pažįstami, pamatę piešinius, jam pranašavo dailiniko ateitį.
Tėvo mokomas, po namų stogu Vilhelmas išėjo Naujakiemio pradinę mokyklą, kurią baigė 1883m. Kadangi vyresniuosius vaikus buvo numatyta leisti gimnazijon, šalia mokyklinių dalykų, tėvas juos dar kiek pamokė graikų ir lotynų kalbų. Vilhelmą tėvas norėjo nukreipti į dvasininko kelią. Tačiau materialiniai ištekliai buvo menki, ir aukštesnių mokslų vaikams teko atsisakyti. Nepriimtinas Vydūnui buvo ir tėvo siūlymas mokytis amato. Pats savo galva apsisprendė tapti liaudies mokytoju, tam nesipriešino ir tėvai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-11-11
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis10.9 KB
Autoriuslolo
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasLijana Venckienė
Švietimo institucijaŠilutės pirmoji gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vilius Storosta (Vydunas) (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Šilutės pirmoji gimnazija / 2 Klasė/kursas
  • Lijana Venckienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą