Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Maironio gyvenimas ir kūryba (3)

Maironio gyvenimas ir kūryba (3)

  
 
 
123456789
Aprašymas

Maironio savybės, jo profesionalumas. Maironio kūryba, įkvėpimas.

Ištrauka

Per maža pasakyti, kad Maironis- žymiausias XIX a. lietuvių poetas. Jo kūryba vainikuoja visas ligtolines lietuvių tautos pastangas sukurti savitą tautinę kultūrą bei literatūrą ir pastatyti ją šalia kitų, senų Europos kultūros tautų.
Dideli poetai dažniausisi gimsta reikšmingų visuomenių sąjūdžių laikais, kai jų žodis ypač reikalingas kuo plačiausioms tautos masėms. Nacionalinio išsivadavimo judėjimas, istorinė XIX- XX amžių sankirta davė Maironį- vieną didžiausių mūsų poetų.
Maironio meninis pasaulis- tautiškai savitas ir drauge visuotinai klasikinis, prakilnaus grožio kalba bylojantis apie amžinąsias vertybes ir romantinėmis įtampomis atveriantis žmogiškosios būties gelmes. Jo kūryba toli peržengė poeto gyventą laikotarpį, o vis naujos skaitytojų kartos vėl prie jos grįšta, atrasdamos joje tai, kas sava ir brangintina.
Maironis yra ne vien mūsų literatūros klasikas , bet ir mūsų naujosios poezijos pradininkas. Jis niekada nebuvo vien literatūros , meno ar kultūros reiškinys. Jo meninės individualybės ir estetinės saviraiškos laukas buvo palyginti platesnis ir gylesnis. ¸¸ Mano kartos žmpnėms,- prisipažino V. Mykolaitis- Putinas,- Maironis daugiau negu poetas. Mes žinome daug didesnių poetų už Maironį, tačiau Maironis mums kažkas daugiau negu jie. Ne savo raštų gausumu, ne tematikos svarumu, o savo lietuviško žodžio galia ir poveikiu mūsų sąmonei, žodžio, padėjusio mums rasti save, apsispręsti ir visą amžių pasilikti susavo kraštu ir savo tauta". Maironis buvo šauklys nacionalinės sąmonės ir patriotizmo žadintojas. Mes ir šiandien gyvai jaučiame jo kūrybos idėjinę ir estetinę prasmę, jo poetinio žodžio žavesį. Skaidrus Maironio poezijos kristalas ir šiandien spinduliauja galinga prasmingo grožio švieša.
Savo poezija jis sukūrė idealius lietuviškumo pavidalus, meniškai patvarią poetinę lietuviškumo formulę, apimančią žmogiškosios būties įvairovę (iš to ir poeto tikėjimas: Lietuva jau nežus). Parafrazuojant vokiečių romantiką J. Grimą, Maironio poeziją išties galime vadinti lobynu, kuriame tauta saugo savo dvasinį palikimą.
Būsimas poetas gimė ir augo neeilinių valstiečių šeimoje. Aleksandras Mačiulis sumaniai ūkininkavo išsinuomotame Pasandvario dvarelyje, bendravo su apylinkės bajorais ir netgi su pačiu vyskupu M. Valančiumi. Iškili, valinga tėvo asmenybė sūnui tapo neabejotinu autoritetu, stipriai veikė bręstančią sąmonę, įspaudė pėdsakus ir jo būde.
Suprantama, tikrovė poemoje gerokai idealizuota. Antai, pasak J. Tumo, Mačiulių šeimoje kalbėtasi ne tik lietuviškai, bet ir lenkiškai. Būsimąjį poetą brandino veikiau jau antirusiškos nei lietuviškai tautiškos nuotaikos. Maištingą laisvės kovų dvasią jam teko patirti labai anksti: vos vienerių metų Joniukas su lenkų sukileliais "jojęs" į sukilimą, o tėvas, apkaltintas sukilėlių rėmimu, suimtas ir tardytas Kauno gebernatoriaus. Spaudos draudimo metais Mačiuliai ištikimai laikėsi Žemaičio vyskupo priesakų priešintis rusinimui ir stačiatikybės primetimui. Taigi politinė bei dvasinė rezistencija jau nuo vaikystės metų tapo vidine Jono Mačiulio laikysena.
Kitas jaunuolio asmenybės raidai svarbus veiksnys – šviesi namų aplinka. Pagarba knygai, spausdintam žodžiui, švietimui sudarė esminį šios šeimos mentaliteto bruožą. Tėvas Mačiulis puikiai supratęs mokslo reikšmę rūpinęsis visus vaikus, Jonuką ir tris jo seseles, iš pat mažens mokyti rašto, lietuvių ir lenkų kalbos.
Skaidydami pirmuosius "Pavasario balsus", poemas "Tarp skausmų į garbę" ir "Jaunąją Lietuvą", daugelis pajuto, kad prabilo kaip carizmo pavergtos ir vėl atgyjančios tautos dainius, o aukšta ir jausminga jo poetinio žodžio galia sujudino širdis, ištrokusias ir laukiančias. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-02-23
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis26.57 KB
Autoriusaudrulea
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasA. Lukošius
Švietimo institucijaŠiaulių Juliaus Janonio gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Maironio gyvenimas ir kuryba (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija / 2 Klasė/kursas
  • A. Lukošius
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą