Išplėstinė paieška
 
 
 

Vincas Kudirka (4)

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Vincas Kudirka. Jaunystė ir mokslai. Vincas Kudirka "Varpas". Vinco Kudirkos kūryba. Vincas Kudirka — Lietuvos himno autorius. Išvados.

Ištrauka

Vincas Kudirka ( 1858 – 1899) - įžymus lietuvių nacionalinio išsivadavimo judėjimo liberalinės srovės ideologas bei vadovas. Pasirašinėjęs daugiausia V. Kapso slapyvardžiu yra vienas žymiausių XIX a. Paskutiniojo dešimtmečio lietuvių rašytojų bei kritinio realizmo atstovų, talentingas publicistas, propogavęs kylančias lietuvių buržuazijos siekimus įsitvirtinti krašto ekonominiame ir kultūriniame gyvenime, aktyvus lietuvių literatūros kritikas, produktingas kitų tautų rašytojų kūrinių vertėjas į lietuvių kalbą.

Vinco Kudirkos vardas daugeliui asocijuojasi su lietuvių tautinio atgimimo pradžių pradžia. Savo Tautiškoje giesmėje skelbęs bei raginęs, kad iš Lietuvių praeities sūnūs stiprybę semtųsi, Vincas Kudirka tapo ta stiprybė, kuri sujungia Lietuvos ateitį, praeitį ir dabartį.

Vytautas Kavolis rašė: ""Kudirka savyje vienijo maironiškąją romantiką ir šliūpiškąjį socialinį kovingumą, griniškąjį pozityvistinį darbą ir čiurlioniškąją meninės kūrybos kibirkštį. Kartu jis atitiko emocinę lietuvių dvasią ir blaivius laikotarpio reikalavimus. Visus šiuos elementus Kudirka jungė vienkartinėje asmeninėje įtampoje, bendruomenei pasiaukojusio individualisto ištikimai atliktame istoriniame vaidmenyje.Ir galbūt tik toksai žmogus, koks Kudirka buvo – sentimentalus realistas, poetas kovotojas – galėjo anuo metu šį vaidmenį sėkmingai priimti, jį iki galo atlikti."

Vincas Kudirka gimė 1858 m. Suvalkijoje, Paežerių kaime (dab. Vilkaviškio raj.). Tėvai – pasiturintys valstiečiai , nors ir ne "šimtamargiai", kaip vadino suvalkiečiai turtinguosius. Iš tėvo ( Motiejus Kudirka) paveldėjo tvirtą būdą, savarankiškumą ir atkaklumą. Iš motinos ( Elzbieta Jasulevičiūtė) – meno palinkimą. Jo matona pasak paties V.Kudirkos, "gražiai dainavo, labai puikiai margino margučius, labai dailiai sekė pasakas ir prie tų dailių dalykų mane pritraukė". Iš motinos jis paveldėjo puikų balsą, gerą klausą, stiprų pasakotojo talentą ir nuo mažens palinkimą piešti. Tačiau po dešimties metų Elzbieta Kudirkienė, pasigimdžiusi antrą kūdikį – dukterį Uršulę, pasimirė. Tėvas vedė antrąsyk Joniešką Andziulytę. Vincas pamotės motina nevadino, žaisdavo ir šokdavo su ja, kai tėvas nematydavo. Su pamotės vaikais sugyveno geriau negu su tikra seserimi. Tėvas Vincą mylėjo, nebausdavo už išdykavimą, leido į mokslus, negailėdamas pinigų, bet Vincas ilgėjosi motinos.
1868 m. atidarius Paežerių kaime rusų mokyklą, V.Kudirka buvo vienas pirmųjų jos mokinių. Mokslai pradinėje mokykloje sekėsi gerai, per metus jis pasivijo ir pralenkė tuos draugus, kurie jau mokėsi ir kitose mokyklose.
1871 m. jis įstojo į Marijampolės (dab. Kapsuko) gimnaziją, kur pateko į Suvalkų gubernijos mokykloms būdingą prolenkišką aplinką. Dauguma gimnazijos mokytojų buvo lenkai, tiktai direktorius ir rusų kalbos mokytojas – inspektorius buvo tikri rusai. Nors visi mokomi dalykai buvo dėstomi rusiškai, mokiniai vistiek tarpusavy iš bendro įpratimo ir tradicijos bendravo lenkiškai, skaitė lenkų autorių knygas. Tą lenkiškumą stengėsi palaikyti ir mokytojai lenkai. Net su direktoriaus leidimu gimnazijos salėje ir šiaip privačiuose namuose neretai būdavo rengiami mokinių vakarėliai, kurių programa atliekama dažniausiai lenkų kalba. Vyraujant tokiai atmosferai, sulenkėjo ir pats Vincas. Jau žemesnėse klasėse, kaip teigia visi V.Kudirkos biografai, pradėj rašyti eilėraščius lenkų kalba. Gimnazijoje išryškėjo ir kiti jo meniniai polinkiai: išmoko smuikuoti, pamėgo piešti.
Deja, mokslą gimnazijoje V.Kudirka pertraukė ir beveik dvejus metus (1877 – 1899) išbuvo Seinų kunigų seminarijoje. Bet poeto netraukė teologija. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-02-21
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis36.96 KB
AutoriusJulija
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas11
Mokytojas/DėstytojasAurelija Kurlinkutė
Švietimo institucijaVilniaus Antakalnio vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vincas Kudirka (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Vilniaus Antakalnio vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • Aurelija Kurlinkutė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą