Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>A. Mickevičius "Gražina". Istoriografinė analizė

A. Mickevičius "Gražina". Istoriografinė analizė

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Poeto asmenybė ir jį supusi istorinė aplinka. "Gražinos" pasirodymo aplinkybės. Reakcija į poemos "Gražina" pasirodymą. Poemos "Gražina" kontekstas. Kūrinio analizė pagal H. White'o kalbinius kodus. Išvados.

Ištrauka

Poema "Gražina" – tai vienas iš žymiausių Adomo Mickevičiaus kūrinių. Tai pasiaukojimo tėvynei idėja, įkūnyta herojiškame lietuvės moters žygyje senovės Lietuvos kovų fone. Lietuva šiame kūrinyje iškyla kaip reiškinys, kuriam nusilenkia tiek sritiniai, tiek asmeniniai interesai. Tai revoliucinė poema. Čia pinasi ir grėsmė, ir dvejonės, ir ryžtas, ir meilė, ir pavydas, tačiau ryškiausiai sužiba tėvynės meilė. Svarbiausia kūrinyje – lietuvių vienybė, nes tik jos dėka galima nugalėti priešą.
Šiame referate aš apžvelgsiu poeto Adomo Mickevičiaus asmenybę ir jį supusią istorinę aplinką, aptarsiu poemos "Gražina" atsiradimą ir reakciją į jos pasirodymą, taip pat pateiksiu trumpą kūrinio analizę pagal H. White‘o istoriografinio pasakojimo schemą.


Adomas Mickevičius gimė 1798 metais Zaosėje, netoli Naugarduko. Kitąmet po jo gimimo įvyko pervesmas Prancūzijoje, kai 1799 metais briumerio aštuonioliktą (lapkričio 9 d.) Napoleonas paėmė valdžią į savo rankas. Adomas buvo antrasis sūnus šeimoje. XVIII amžiaus pabaigoje Rimvydų-Mickevičių giminė iš Lietuvos pakraščių persikėlė į Naugarduko apylinkes. Jas Adomas Mickevičius visada laikė savo tikrąja gimtine. Gana anksti Adomas susidūrė su įvairiais raštais, knygomis, kurių netrūko tėvo teisininko kambaryje.
1807 metais Adomas Mickevičius pradėjo lankyti Naugarduko mokyklą, kuri tebebuvo vienuolių rankose. Stiprias pozicijas į šią mokyklą buvo išsikovojęs Dominikonų ordinas. Jau tada Adomas bandė savo jėgas literatūroje, rimuodamas pagal išmoktus pavyzdžius.
1812 metais, mirus tėvui, Adomas turėjo uždarbiauti prižiūrėdamas jaunesnius moksleivius. Kaip tik tuomet prie Rusijos sienų artėjo Napoleono armija, žadinusi patriotiškai ir demokratiškai nusiteikusios bajorijos viltis. Žmonės neretai šią kariuomenę priimdavo su džiaugsmu, nes Napoleonas buvo užsiminęs apie Žečpospolitos valstybės atkūrimą, baudžiavos panaikinimą. Adomą žavėjo nenugalimuoju vadinamas Napoleonas. Tačiau po keleto mėnesių Naugarduko gyventojai matė tik armijos liekanas ir minias alkanų ir apiplyšusių kareivių.
1815 metais Adomas Mickevičius atvyko į Vilnių, kuris garsėjo kaip mokslo, meno, pažangos centras. Adomas, pasirinkęs mokytojo profesiją, gyveno iš stipendijos. Vėliau jis mokslą tęsė Literatūros ir laisvųjų menų fakultete.
Po to, 1817 metais, kartu su kolegomis Adomas Mickevičius įkūrė filomatų draugiją, kurioje siekė praktiškai pritaikyti savo dėstytojų idealus. Jis nebuvo nuošalyje nuo aktyvios visuomenės veiklos.
1819 metais Adomas Mickevičius buvo paskirtas Vilniaus universiteto įsteigtos Kauno apskrities mokyklos mokytoju. Ten praleido kelerius sunkius, tačiau reikšmingus metus. Būtent Kauno laikotarpis ir davė "Gražiną".
Jau 1822-1823 metais Adomas Mickevičius išleido savo dviejų tomų poezijos rinkinį. Poema "Gražina" kartu su kitais jo kūriniais buvo antrojo tomo dalis.
1823 metais, prasidėjus studentų ir profesorių areštams, Adomas Mickevičius buvo įkalintas Vilniaus bazilijonų vienuolyne, o dar po metų ištremtas iš Lietuvos. Iki 1829 metų poetas gyveno Peterburge, Maskvoje, Odesoje, Kryme. Vėliau išvyko į užsienį, gyveno Vokietijoje, Italijoje. Nuo 1832 metų gyveno Paryžiuje, suartėjo su 1831 metų sukilimo emigrantais, įsirašė į Lietuvos draugiją ir vadovavo jos Literatūros skyriui.
1839 metais dėstė romėnų literatūrą Šveicarijos universitete, dar po metų pradėjo dėstyti slavų literatūrą Paryžiaus universitete. 1848 metais, Italijoje kilus revoliucijai, Romoje suorganizavo lenkų legioną kovai su Austrija. Vėliau grįžo į Paryžių. 1855 metais Konstantinopolyje vėl ėmėsi burti lenkų dalinius, tik šįkart kovai su carine Rusija. Konstantinopolyje poetas ir mirė.
Visgi Adomas Mickevičius visada turėjo romantišką mintį įveikti carizmą. Tą mintį išplatinti ir įgyvendinti jis stengėsi per grožinę literatūrą, jaunimo draugijų veiklą, kovinių junginių būrimą kovai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis16.46 KB
AutoriusIngrida
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasS. Keturakis
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasKauno humanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word A. Mickevicius Grazina. Istoriografine analize [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • S. Keturakis
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą