Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Motiejus Valančius (2)

Motiejus Valančius (2)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Biografija. Veikla. Kūryba. Išvados.

Ištrauka

Motiejus Valančius – viena iškilesnių XIXa. Lietuvos asmenybių. Nusipelnęs daugelyje gyvenimo sričių, Valančius ne tik pagerino tuometinės Lietuvos padėtį, bet taip pat buvo lietuviškos grožinės prozos pradininkas. Savo referate pristatysiu Motiejų Valančių iš trijų pusių: jo biografiją, veiklą ir kūrybą. Biografija Jus supažindins su svarbiais M. Valančiaus gyvenimo faktais, keliu į vyskupus, dalyje Veikla pristatysiu vyskupo veiklą Lietuvos žmonių naudai, jo pastangas ir gerus darbus, o Kūryboje apžvelgsiu jo nuopelnus lietuvių literatūrai. Pabaigoje rasite darbo išvadas ir literatūros, panaudotos ruošiant šį darbą, sarašą.

Motiejus Valančius gimė 1801m. vasario 28 dieną (nors kai kurie šaltiniai teigia, jog M. Valančius gimęs vasario 16 dieną) Nasrėnuose, netoli Salantų. M. Valančius augo pasiturinčioje valstiečio šeimoje, nes tėvai sugebėjo visiems trims savo vaikams suteikti išsilavinimą. Tačiau tuometinėje Lietuvoje, norint gauti išsilavinimą, neužtekdavo būti paprasto ūkininko sūnumi. Šiems tekdavo arba tapti kokio nors bajoro įsūniais, arba pasikeisti pavardę, prieš ją prirašant raides G. D., kurios reiškė esant bajorų kilmės. Motiejaus Valančiaus pavardė buvo pakeista į Volončevski, prieš ją prirašytos raidės G. D. ir pridėtas vardas Kazimieras, idant tai dar bajoriškiau atrodytų.
M. Valančius mokėsi Žemaičių Kalvarijos parapinėje mokykloje, kurioje visi mokytojai buvo vienuoliai, mokiniai buvo mokomi religinėje atmosferoje. Mokslus šioje mokykloje baigė 1821m..
1822m. Valančius įstoja į Varnių kunigų seminariją, o ją baigęs, 1824m. buvo pasiųstas į Vilniaus vyriausiąją seminariją, kurioje mokėsi iki 1828m.. Vilniaus Universitetas padarė Valančiui didelę įtaką meilės Lietuvai ir jos žmonėms atžvilgiu. Tuomet Universitete dėstė tokios asmenybės kaip Lelevelis, Jaroševičius, Danilovičius ir kiti. Jie skatino tirti Lietuvos istoriją, kultūrą ir įkvėpė meilę Lietuvai daugeliui to meto rašytojų ir istorikų.
Motiejus Valančius buvo labai stropus, kruopštus, gabus mokinys. Baigęs mokslus įgavo teologijos kandidato laipsnį, buvo įšventintas į kunigus ir paskirtas kepelionu ir tikybos mokytoju į Mozyriaus apskrities (Baltarusija) mokyklą, kurioje mokė iki 1834m.. Tuo metu Lietuvoje praūžė sukilimas, kurio metu labiausiai nukentėjo žemaičiai, ir rusų priespauda dar labiau padidėjo: katalikų tikėjimas buvo varžomas, atidarinėjamos rusų mokyklos, uždarytas Vilniaus Universitetas.
1834m. – 1840m. M. Valančius dirbo Kražių gimnazijos tikybos mokytoju, kapelionu ir bibliotekininku. Buvo mylimas mokinių, domėjosi istorija, gilino savo žinias – atostogų metu keliavo po Žemaitiją – norėjo geriau pažinti šį kraštą ir suartėti su žmonėmis, rinko žinias vėliau išeisiančiam veikalui "Žemaičių vyskupystė", taip pat parašė Kražių mokyklos istoriją, tačiau šis rankraštis yra neišlikęs. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-04-01
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis11.27 KB
AutoriusRuta
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas11
Mokytojas/DėstytojasAurelija Kurlinkutė
Švietimo institucijaVilniaus Antakalnio vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Motiejus Valancius (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus Antakalnio vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • Aurelija Kurlinkutė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą