Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Saliamonas Slavočinskis

Saliamonas Slavočinskis

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Saliamonas Slavočinskis ir jo kūryba. Saliamono Slavočinskio biografija. 1646 metų giesmynas. Giesmyno reikšmė Lietuvos kultūros istorijai.

Ištrauka

Saliamono Slavočinskio senelis Mikalojus, Stanislovo sūnus, Slavočinskis 1604 metų vasario mėnesį nusipirko iš trijų Žemaičių bajorų Liupiškės dvarelį netoli Nemakščių. Nuo to laiko Liupiškės dvaras du ar tris šimtmečius buvo pagrindinė Žemaičių bajorų Slavočinskių, jo įpėdinių, tėvonija. Surašydamas 1637m. savo testamentą, M. Slavočinskis pasivadino jame Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėje. XVII a. Mikalojaus Slavošinskio įpėdiniai buvo tikra Žemaičių bajorų giminė. Dviejuose dokumentuose, rašytuose 1648 ir 1649 m., vienintelis Mikalojaus Slavočinskio sūnus Jonas Aleksandras yra pasivadinęs Slavočinskių Mozerka, kaip kad "Giesmiese" yra pavadintas jo sudarytojas Saliamonas. Tą pavadinimą paaiškina Jono sūnaus Andriaus 1671m. dokumentas, kuriame jis yra pasivadinęs Andrium Salvočinskiu iš Mozyrsko. Todėl reikia manyti, kad kaip Mikalojaus pavadinimas Lenkijos žemininkų, taip ir Andriaus pasakymas, kad jo giminė esanti kilusi iš Mozyriaus, tiek tesako, kas Žemiačių Slavočinskių protėviai, kilę iš Lenkijos šlėktų, pirmiau buvo įsikūrę ir iš ten persikėlė į Žemaitiją. Bet galėjo būti atvirksčiai. Gal Mikalojus Slavočinskis buvo kilęs iš Mozūrų, dėl to žemiačių buvo pramintas Mozerka, o po 70 metų vienas jo įpėdinių, nebežinodamas apie mozūrišką giminės kilmę ir norėdamas suprasti bei paaiškinti aplinkinių žmonių iš seno tebekartojamą praminimą, padarė jį paaiškinti taramiuoju kilimu iš Mozyriaus. M. Slavočinskio sūnus Jonas Aleksandras buvo popiežininkas, t. y. katalikas. Jonas Aleksandras 1631 metais buvo vedęs Katariną Gorskaitę, Chrizostomo Gorskio dukterį. Katarina Gorskaitė buvo reformatė. Jono ir Katarinos Slavočinskių sūnus buvo katalikas. Taigi, Salvočinskių šeima apie 1620 – 1640 metus tikybos atžvilgiu buvo maišyta, iš pradžių joje vyravo reformatai, o paskiau katalikai. Jonas manoma, kad gyveno taip pat Liupkiškėse. Jį, kaip žinantį visus Liupkiškės dvaro reikalus, tėvas testamentu paskyrė vieną iš trijų testamento vykdytojų ir našlės patarėjų. Vėliau, mirus Jonui Aleksandrui Slavočinskiui, jo sūnus Tamošius ir Andrius pasidalijo per pus Liupkiškės žemes ir valstiečius. Jonas Aleksandras vedė Katariną Gorsakitę 1631 metais ir turėjo su ja sūnus Tamošių ir Andrių , kurie dar 1662 metais buvo nepilnamečiai. Be to jis turėjo dukterį Reginą Teodorą. Duktė ištekėjo už Zaleskio ir pakvitavo 1651 metais savo tėvą ir jo žmoną Katariną už duotą kraitį bei už gautą iš jų jos motinos Zofijos Chrustauskaitės palikimą. Kartu ji atsisakė pretenzijų į Liupkiškę. Taigi, Jonas Aleksandras Slavošinskis iš pardžių buvo vedęs Zofiją Chrustauskaitę. Kada jis ją vedė, nėra žinių, bet mirė ji ne vėliau kaip 1630 metais, nes jau 1631 metų sausio mėnesį jis pasipiršo Katarinai Gorskaitei ir greit po to ją vedė.
Jokiame matytame dokumenta apie Liupkiškę ir tuos Slavočinskiu prieš 1660 metus, kol Saliamonas Slavočinskis buvo gyvas, nėra užsiminta, kad Liupkiškės Slavočinskių šeimai priklausė ir Saliamonas Slavočinskis. Tik jam mirus 1660 metais, Katarinai Gorskaitei ir jos sūnums Tamošiui bei Andriui Slavočinskiams buvo iškelta byla dėl Saliamono Slavočinskio ir jo tarno padarytų skriaudų atlyginimo. Viename vėliasniame Tamošiaus sūnaus Mykolo Pranciškaus Slavočinskio rašte ir Andrius ir Saliamonas Slavočinskiai vienodai vadinami jo dėdėmis, sakoma, kad, Tamošiui ir Andriui pasidalinus Liupkiškę pusiau, kunigas Saliamonas surašęs ar nurašęs dalybų raštus bei turto inventorius. Taigi, Saliamonas taip pat buvo Jono Aleksandro Slavočinskio sūnus. Kadangi jis turėjo būti gimęs prieš 1630 metus, jo motina turėjo būti pirmoji Jono Aleksnadro žmona Zofija Chrostauskaitė. Jaunystę praleido žemaičių aplinkoje. Viename dokumente apie Saliamoną Slavočinskį jis yra pavadintas Saliamono Juozapu. Matyti, tai buvo jo pilnas vardas, bet paprastai jis buvo vadinamas tik Saliamonu, kaip ir jo tėvas kartais buvo vadinamas tik Jonu. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-05-21
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis22.58 KB
AutoriusKhaos
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasDž. Maskoliūnienė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasHumanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Saliamonas Slavocinskis [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Dž. Maskoliūnienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą