Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Valstietiškasis pasaulis ankstyvojoje K. Bradūno poezijoje

Valstietiškasis pasaulis ankstyvojoje K. Bradūno poezijoje

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslą – atskleisti valstietiškojo pasaulio svarbą ankstyvajai K. Bradūno poezijai. K. Bradūno asmenybė ir jo kūrybinis kelias. Valstietiškojo pasaulio atspindys K. Bradūno ankstyvojoje poezijoje. Praeitis kaip poeto kūrybos įkvėpimo šaltinis. Žemė kaip valstietiškojo pasaulio suvokimas. Išvados.

Ištrauka

Literatūros kritikos darbuose pabrėžiama, kad K. Bradūnas yra pats ryškiausias žemės poetas, sugebėjęs ypač taikliai atskleisti šventą žmogaus ryšį su savąją žeme. Poetas žemę suvokdamas kaip valstietškojo pasaulio būtinybę, neatsiejamybę, eilėse ištrūksta iš kadienybės ir pasineria į valstietiškąjį gyvenimą, jo aplinką. Ypač ryškus jo abstraktesnių minčių rėmimasis į valstietišką gyvenseną atsispindi jo ankstyvojoje poezijoje, tiksliau, rinkinyje "Pėdos arimuos" (1944). Būtent šiuo rinkiniu ir bus remiamasi siekiant įgyvendinti darbo tikslą – atskleisti valstietiškojo pasaulio svarbą ankstyvajai K. Bradūno poezijai.
Uždaviniai:
● aptarti K. Bradūno asmenybę ir jo kūrybinį kelią;
● išsiaiškinti poeto praeities įtaką jo kuriamai poezijai;
● nustatyti žemės svarbą eilėraščių rinktinėje "Pėdos arimuos";
● aptarti valstietiškąjį pasaulį K. Bradūno ankstyvojoje poezijoje.

1. K. Bradūno asmenybė ir jo kūrybinis kelias
Poezija besidomintieji skaitytojai žino, kad Kazys Bradūnas – vienas lietuviškiausių mūsų šalies poetų, pasižymėjęs ne tik plačiai išsišakojusia kūrybine veikla, bet ir spalvingu gyvenimu (Kiršai-Vilkaviškis-Kaunas-Vilnius-Miunchenas-Baltimorė-Čikaga ir vėl Vilnius). Kazys Bradūnas yra laikomas XX a. vidurio rašytoju, suaugusiu su poezijos kūrėjų karta, atėjusia paskui tautinio atgimimo, didžiųjų nepriklausomybės metų poetus – Putiną, Aistį. Jo pirmieji kūriniai pasirodė ketvirtojo dešimtmečio viduryje, tačiau estetiniai principai susiformavo tik išeivijoje, sutapę su žemininkų grupės kūryba. Tai buvo minties poezija, panorusi apmąstyti žmogaus egzistenciją taip, kaip ji buvo suprantama Vakaruose pokario metais (Sakalavičiūtė, 2000, 239). Rašytojo asmenybė tampriai susieta su lietuvių tautos įvairiomis realijomis, todėl Bradūnas laikomas aktyvaus santykio su tauta, jos istorija poetu. Be jo tolerancijos, jo gebėjimo burti bedradarbius kultūros darbui, be jo redakcinės patirties ko gero nebūtų pasirodę keletas lietuvių literatūros istorijai reikšmingų darbų.
K. Bradūnas – pirmasis dar 1945-aisiais Vokietijoje pradėto leisti kultūros ir meno žurnalo "Aidai", vėliau – "Draugo" kultūrinio priedo redaktorius. Jis žinomas ir kaip ateitininkas, šatrijietis, "Žemės" antologijos ir "Literatūros lankų" sumanytojas, redkolegijos narys, daugiau nei dvidešimties poezijos knygų autorius. Savo kūrybą į literatūrinį pasaulį K. Bradūnas įnešė 1943 m., kiada išleido pirmąja nedidukę, 16 puslapių knygelę – "Vilniaus varpai". Rimtas debiutas įvyko po metų – 1944-aisiais, "Sakalo" leidyklai išleidus knygą "Pėdos arimuos". "Lietuvių literatūros enciklopedijoje" (2001, 74) pabrėžiama, kad šiame, ankstyvosios poezijos rinkinyje žemė tampa pagrindiniu jo poetinio pasaulio matmeniu. Būtent šioje eilėraščių knygoje išsikristalizuoja pagrindinė poeto tema – sukurtas konkretus žemės įvaizdis, besiremiantis kaimo žmogaus patirtimi. Poetas kalba apie paprastus daiktus, tačiau per juos atskleidžia žmogiškos egzistencijos gelmę. Ne tik minėtuose, bet ir vėlesniuose K. Bradūno poezijos rinkiniuose kiekvienas lietuviškas klodas — istorinis ar kultūrinis, politinis ar tautosakinis — randa vietą jo eilėse. Ne paviršiuje, bet pačioje substancijoje, ne retorikos srovėse, bet lyrikos kristaluose. Lietuvių tautos kultūra sudaro jo tematikos pagrindą (Visvydas, 1978, 6).
Viskas jo kūryboje yra tautiška: nuotaika, kraštovaizdis, motyvai, tematika, poetinės priemonės. Jo kūrybos akstinu laikytinas valstietiškasis pasaulis, atsineštas iš praeities prisiminimų. Būtent praeitis ir formavo jo vaizduotę, kurstė jo emocines išraiškas ir, be abejo, skatino kurti. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-06-02
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai15
Dydis16.18 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasDoc. dr. I. Baliulė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasHumanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Valstietiskasis pasaulis ankstyvojoje K. Braduno poezijoje [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Doc. dr. I. Baliulė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą