Išplėstinė paieška
 
 
 

XXI amžiaus proza

  
 
 
12345678
Aprašymas

Pratarmė. XXI amžiaus prozos temos. XXI amžiaus rašytojos moterys. Jurga Ivanauskaitė. Renata Šerelytė. XXI amžiaus rašytojai vyrai. Sigitas Parulskis. Juozas Erlickas. Išvados.

Ištrauka

Pastaruoju metu visuomenėje vis sparčiau plinta požiūris, jog Lietuva – žymiai prastesnė šalis už kitas Europos valstybes kūrybos srityje. Tačiau visa tai gali paneigti žmonės, besidomintys naujausiais lietuvių prozininkų kūriniais, kuriuose galima atrasti vis įvairesnių temų bei problemų. Lietuvių rašytojų darbai neretai verčiami į kitas kalbas, patys kūrėjai apdovanojami įvairiomis premijomis, netgi pripažįstami visame pasaulyje. Tad kodėl didžioji dauguma visuomenės dėl susidariusios klaidingos nuomonės "pasmerkia" naujausiąją lietuviškąją prozą ir dairosi svetur? Ar tam turi įtakos pasikeitusios žmonijos vertybės, vis kintančios šiuolaikinių prozininkų temos, o galbūt kitos priežastys? Štai tokias problemas neretai galime išvysti kultūrinių žurnalų ir laikraščių antraštėse. Taigi, šio referato tikslas – įrodyti, kad tikrai galime didžiuotis lietuvių kūrėjų prozos darbais, jų pasiekimais bei apžvelgti, įvertinti temas ir problemas, kurias gvildena jaunieji kūrėjai.

Lietuvių prozai, tik du dešimtmečius gyvuojančiai nepriklausomybės sąlygomis, teko patirti tikrą iššūkį. Per pusę amžiaus trukusią Sovietų Rusijos okupaciją pasaulinė kultūra Lietuvą pasiekdavo tik ideologiškai perfrazuota ir "dozuota". Kai Lietuva tapo nepriklausoma, paaiškėjo, kad mūsų proza stipriai atitrūkusi nuo natūralios raidos bei neturi stiprių rašymo tradicijų. Tokio skirtumo tarp kitų tautų prozos per dieną neįmanoma įveikti, todėl kūrėjai pamažu ėmėsi naujų temų, stilių bei problemų, kurios išliko ir šio amžiaus kūryboje. Pastaruoju metu išryškėjo naujos temos, rašymo stiliai, bet svarbiausia – neįprasta kūrėjo jausena ir jo keliamos problemos. Vietoje anksčiau vyravusio socialinio gyvenimo vaizdavimo, prozos dėmesio centre atsiduria subjektas, jo asmeninės patirtys, jausmai, mintys. Šiandieninėje lietuvių prozoje akivaizdžiai dominuoja šiuolaikinė raiška – ironija ir autoironija. Prozos kūrėjų humoras nėra itin linksmas, dažnai jis susijęs su sudėtingais rašytojų išgyvenimais, o tekstuose jų niūrokas juokavimas įgyja absurdo prasmę. Į lietuvių prozą taip pat įsiveržė anksčiau draustos ir ilgai varžytos temos: erotika, smurtas, seksualinės mažumos ir t.t. Stipriai pakito ir prozos stilius. Realistinius vaizdus keičia nenuoseklus, iš kelių siužetinių linijų pinamas pasakojimas, parodijavimas ir panašiai. Populiarumą pelno tie rašytojai, kurie sugeba suderinti originalias idėjas ir patraukiantį, įdomų pasakojimą, nes skaitytojas tampa vis reiklesnis, dažniausiai ieško netradicinės literatūros kūrinių, kurie savo drąsa stebina, intriguoja ir daro paveikį. Kartais tas poveikis būna tiesiog malonus, tuomet teikia atvangos, džiaugsmo, skaitymo malonumą. Kartais jis pamokomas, kai knygos ne tiek moralu, kiek pavyzdžiu padeda susivokti savo gyvenime. Tokia ir turi būti kūryba su išliekamąja verte: pamokanti, priverčianti kritiškai mąstyti bei galbūt šiek tiek šokiruojanti. Tokių knygų autoriais yra tapę Sigitas Parulskis, Birutė Jonuškaitė, Renata Šerelytė, Juozas Erlickas, Kęstutis Navakas, Marius Ivaškevičius, Jurga Ivanauskaitė ir kiti, savitai nuspalvinintys savo kūrybą, pateikantys ją lyg savitą skaitymo kodą.

Jurga Ivanauskaitė (1961 – 2007), grafikė, rašytoja - prozininkė ir publicistė, viena iš svarbiausių literatūros raidos pokytį naujos kartos kūryboje ženklinanti figūra. Jos pirmoji knyga Pakalnučių metas (1985) buvo puikus debiutas tarp netikėtesnio siužeto kūrinių. Ši jauna moteris susilaukė apdovanojimų kūrybos srityje ir yra pamėgta įvairaus amžiaus skaitytojų. Jos kūryboje įžvelgiama jaunatviška pasaulėžiūra, neįprastos patirties ilgesys bei maištavimas prieš socialinę aplinką. Visiems prozininkės romanams būdingos panašios temos: Rytų kultūra, papročiai, religija, konkretti patirtis, švieži įspūdžiai. Rašytoja pritraukia neįprastu gebėjimu užmegzti glaudų ryšį su skaitytoju ir išlaikyti įtampą iki paskutinės minutės. Didelis Jurgos Ivanauskaitės kūrybos gerbėjų būrys verčia suvokti, jog viena aktualesnių šiandieninės literatūros problemų - šių dienų žmogaus pasaulėjautą perteikiančių kūrinių stoka. Tačiau pasak filologijos docentės Audingos Peluritytės, užsiverdama vien egzotinių temų ir problemų rate, nesiekdama meniškumo kriterijų, Ivanauskaitės kūryba rizikuoja likti akutalia, madinga, tačiau vienadiene literatūra. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-05-03
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis13.27 KB
Autoriusliftas
Viso autoriaus darbų15 darbų
Metai2010 m
Klasė/kursas10
Mokytojas/DėstytojasLiucija Vinevičienė
Švietimo institucijaKaišiadorių Algirdo Brazausko vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word XXI amziaus proza [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Kaišiadorių Algirdo Brazausko vidurinė mokykla / 10 Klasė/kursas
  • Liucija Vinevičienė
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą