Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Lietuvių dramaturgų sukurti istorinių asmenybių charakteriai padeda suprasti savo tautos praeitį ir puoselėtas vertybes

Lietuvių dramaturgų sukurti istorinių asmenybių charakteriai padeda suprasti savo tautos praeitį ir puoselėtas vertybes

  
 
 
12
Aprašymas

Samprotaujamojo tipo rašinys lietuvių kalba. Lietuvių dramaturgus domino istorinės asmenybės-į sudėtingus Lietuvos istorijos laikotarpius ir įvykių sūkurius patekę žmonės. Lietuvių istorinėse dramose aptariamos žmogaus ir valdovo psichologinės prieštaros, pasirinkimo, pasiaukojimo, meilės, tautiškumo, tikėjimo, žmogiškumo temos. Justinas Marcinkevičius, Juozas Grušas, Vincas Krėvė, Balys Sruoga.

Ištrauka

Lietuvių dramaturgų sukurti istorinių asmenybių charakteriai padeda suprasti savo tautos praeitį ir puoselėtas vertybes. Iliustruokite šią mintį, remdamiesi savo literatūrine patirtimi


Daugiaamžė pasaulinės literatūros patirtis rodo, kad tragedija ir herojinė drama medžiagos sėmėsi daugiau iš istorijos kaip legendos ir mito nei iš istorijos kaip mokslo. Čia susiduriame ne vien su istoriniais faktais, bet ir su istorijos filosofija, plačiu istoriniu požiūriu į gyvenimą, su socialine ir moraline situacija. Lietuvių dramaturgus domino istorinės asmenybės-į sudėtingus Lietuvos istorijos laikotarpius ir įvykių sūkurius patekę žmonės. Lietuvių istorinėse dramose aptariamos žmogaus ir valdovo psichologinės prieštaros, pasirinkimo, pasiaukojimo, meilės, tautiškumo, tikėjimo, žmogiškumo temos.
Istorija ikvėpė dramas, tačiau veikejų paveikslai yra meniniai, atskleisti iš autoriaus pozicijų. Vaizduojami žmonės– stiprios, valingos, o kartu tragiškos asmenybės, sprendžiančios sudėtingas moralines ir psichologines problemas. Herojaus kova kuriant ir įtvirtinant lietuvišką tikrovę ir provokatyvus žvilgsnis į praeities laikus bei sukurtų asmenybių paveikslai padeda pažinti praeitį, puoselėtas vertybes, galbūt stengtis pasimokyti iš praeities pavyzdžių ir klaidų.

Gimtojo krašto meilė yra vienas svarbiausių istorinės dramaturgijos orientyru. Justino Marcinkevičiaus draminėje trilogijoje daug dėmesio skiriama istorinėms asmenybėms, kalbama apie tautos tapatybės pagrindus bei apibendrinamas pirmųjų mūsų nacionalinio gyvenimo formų – valstybės, rašto, meno – atsiradimas ir jų ne mažiau skausmingas kelias į mūsų dienas. Autorius tarsi iš laiko perspektyvos pažvelgia į žmogaus ir istorijos santykį. Dramos "Mažvydas" veiksmą lemia ne istoriniai charakterių ir situacijų konfliktai, o vidiniai vienos asmenybės išgyvenimai, mintys ir idėjos. Mažvydas kūrinyje iškyla pirmiausiai kaip tautinių vertybių skleidejas ir humanistas. Autorius jau pradinę situaciją prisodrina etinio turinio, įveda Mažvydą į vargingą, anaiptol ne dorų špitolninkų tarpą, išryškina jį kaip tauriausių žmogiškųjų idealų puoseletoją ir geradarį. Mažvydo, kaip pirmosios lietuviškos knygos kūrėjo, misija neeilinė, juk net kertantis skirtingoms religijoms ir įdėjoms Rytų Prūsijoje, augant lietuvių nutautinimo grėsmei, jis pasiryžęs ginti gimtąjį žodį bei tęsti savo pilietišką veiklą.
Marcinkevičiaus aprašytas Lietuvos kelias nuo "Mindaugo" iki "Daukanto" įdomus ir filosofiniu sumanymu: tai sudėtingas kelias nuo būtinumo viešpatijos į laisvės idealą.

Vinco Krėvės dramoje "Skirgaila" vaizduojamos XIV-XV a. kovos dėl Lietuvos valstybingumo; joje svarbi pareigos ir jausmo, valdovo ir žmogaus priešprieša. Krėvė šiame veikale vaizduoja Lietuvą istorijos kryžkelėje (krikščioniškosios Europos ir pagoniškosios Lietuvos susidūrimas) ir žmogų vertybių krizės situacijoje. Aštraus proto, valingas bei ryžtingas dramos herojus - kunigaikštis Skirgaila - pranoksta savo aplinką, blaiviai vertina istorijos procesus, jaučia permainų būtinybę ir ieško Lietuvai tinkamiausio kelio. Skirgaila stengiasi suderinti tautos tradicijas su naujomis idėjomis, išsaugoti tautos kultūrinę tapatybę ir garbingai įsijungti į Europos valstybių gyvenimą.Visa atsakomybė už Lietuvos ateitį tenka herojui. Dramoje nemažiau svarbus ir žmogaus ryšys su žmogumi. Skirgailai sunku susivokti, kas svarbiau: žmogus ar valdovas, butent todėl galimybė išsaugoti vientisą Lietuvą yra pilna dramatizmo. Lietuvoje po krikšto, visai naujoje situacijoje buvo sprendžiami ištikimybės, tikėjimo, žmoniškumo, valstybingumo klausimai, o tų klausimų susipynimas atsispindėjo žmonių charakteriuose. Skirgaila sukuria tragišką situaciją ir pralaimi, bet vertinant istoriniu aspektu, jis buvo reikalingas būtent toks: negailestingas ir žiaurus, nes tik tokia asmenybė galėjo išlaikyti stiprią LDK.

Balio Sruogos dramoje "Milžino paunksmė" pagrindiniai konfliktai slypi ne tarp atskirų asmenybių, o tarp personažo ir jį supančios aplinkos.
Dramoje vaizduojami Lietuvos ir Lenkijos Unijos laikai, Lenkijos karaliaus Jogailos senatvė, Vytauto mirtis. Vytautas, kaip veikianti figūra, vei¬kale nepasirodo - apie jį tik kalbama,tačiau jis yra valstybingumo, tautos nepriklausomumo ir orumo simbolis. Tuo tarpu Jogaila svetimos šalies rūmuose jaučiasi nereikalingas, senas, nemylimas karalius ir nemy¬limas vyras. Jis nebuvo savarankiškas valdovas, daugelį sprendimų už jį priimdavo kiti. Tokiai asmenybei, kokios paveikslą Jogailos veidu nupiešė Balys Sruoga, pasodintai į karaliaus sostą ir itin priklausomai nuo aplinkinių, karaliauti nėra nei lengva, nei malonu, nei garbinga. Dramoje plačiai atskleidžiamas aukštuomenės dorovinis nuosmukis, lietuvių-lenkų konfliktas, intrigos dėl karūnos. Jogailos žodžiuose jaučiame skausmą, gyvenimo išmintį ir kartėlį. Perskaicius Jogailos monologus, susidaro įspūdis, kad norint suvokti, kas yra tikrosios vertybės, reikia pasenti. Herojus yra kamuojamas tėvynės ilgesio, skausmo del nepatirto meilės jausmo ir gėdos. Dramoje vaizduojamas Lietuvos valstybės saulėlydis,o herojaus likimas atspindi dramatišką Lietuvos istoriją. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-05-24
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis2 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis9.43 KB
Autoriusjona
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2010 m
Klasė/kursas12
Mokytojas/DėstytojasKačinskienė
Švietimo institucijaVilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuviu dramaturgu sukurti istoriniu asmenybiu charakteriai padeda suprasti savo tautos praeiti ir puoseletas vertybes [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 2 puslapiai 
  • Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija / 12 Klasė/kursas
  • Kačinskienė
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą