Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Vilties (tikėjimo) semantika rašytojų lietuvių literatūros poezijoje

Vilties (tikėjimo) semantika rašytojų lietuvių literatūros poezijoje

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Pratarmė. Įvadas. Žodžio reikšmė. Nominacija. Reikšmės komponentinė struktūra ir komponentinė analizė. Semantiniai komponentai ir jų rūšys. Derivacinė vertė. Komponentinė analizė. Žodžio viltis (:tikėjimas) analizė n-rašytojų lietuvių literatūros poezijoje Teigiamas vilties (:tikėjimo) atspalvis. Neigiamas vilties (:tikėjimo) atspalvis. Opozicija: viltis – neviltis. Žodžio neviltis (:netikėjimas) apžvalga. Bendra schema. Išvados.

Ištrauka

Judriausias kalboje - žodis:
čia jis atsirado, čia išnyko, čia
vėl vartojamas, bet jau kitokia reikšme.


Julija Žukauskaitė (Margas žodžių pasaulis.-V., 1987, p. 5)Anot I.Pavlovo, "Kaip tik žodis padarė mus žmonėmis". Darbo procese kurdamasis pats, žmogus kūrėsi ir kalbą, žodį, kuris, "būdamas pirmųjų signalų signalas, sudarė antrąją, specifiškai mums būdingą signalinę tikrovės sistemą". Taigi pati žodžio prigimtis yra turėti kokią nors reikšmę, kad galėtų būti paminėtu "signalų signalu" (Kalba ir mintis.-V., 1980, p.12).
Žodžiai lietuvių kalboje yra labai skirtingi, todėl ir lingvistinėje literatūroje jo samprata labai įvairi. Kas gi yra žodis? Danų filologo O.Jesperso nuomone, labai sunku tiksliai atsakyti į šį klausimą. Žodis atspindi tikrovę, mūsų aplinką. Vieni reiškia veiksmus, ypatybes, kitais vadiname daiktus, asmenis. Treti rodo tik žodžių santykius. Vieni turi daug reikšmių, kiti vienareikšmiai. Žodžio esmę, kaip nurodo B.golovinas (Kalbotyros įvadas.-V., 1982, p. 47), padeda atskleisti jo santykiai, o jie yra trejopi:

1) Santykis su žmogaus mintimis, jausmais ir norais;
2) Santykis su tikrovės daiktais ar reiškiniais;
3) Santykis su kitais žodžiais;

Dauguma žodžių pavadina tikrovės daiktus ar reiškinius, kiti ne tiek įvardija, kiek išreiškia žmogaus požiūrį į veiksmus, ypatybes. Be to, labai įvairūs žodžių tarpusavio santykiai. Jie parodo žodžių reikšmės galimybes. Taigi kiekvienas iš jų yra reikšmingas ženklas, žmogaus sukurtas išreikšti save visuomenėje.


1.Įvadas


Šiame darbe tyrimo objektas yra žodžio viltis (:neviltis) ir analogiškai tikėjimas (:netikėjimas) semantinių grupių bendras analizavimas ir aptarimas. Svarbu motyvuoti pasirinktų žodžių sąsają su kontekstu ir teorinėmis žiniomis. Surinktos kortelės su citatomis yra iš poezijos, kuri priklauso trims lietuvių literatūros rašytojams: M.Meilė Kudarauskaitė, M.Mačernis ir J.Degutytė. Autoriai pasirinkti individualiai.
Mus domina šiame darbe sintaksinė semantika, kuri analizuoja žodžių junginių ir sakinių turinį. Tarp visų semantikų iš tikrųjų nėra griežtos ribos, kad visos jos viena su kita susipina, viena kitą papildo. Būtina atkreipti dėmesį į tai, jog nagrinėjant "vilties" semą labai plačiai taikysime ir loginės semantikos metodą. Darbe privalu modeliuoti įvairius sudėtingus turinio elementus ir pateikti juos susistemintus. Tyrinėjimo objektas – ne tik atskirai paimti žodis viltis (:tikėjimas), bet ir visa situacinė ar sentencinė forma. Taigi šios semantikos uždavinys – sumodeliuoti prasmingas poetų poezijos eiles, teoriškai apibendrinti, paaiškinti tų modeliųv princiopus.
Darbo tikslas – išsamiai išanalizuoti turimas citatas ir jas sugrupuoti, pasinaudojant turimomis teorinėmis žiniomis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros kursinis darbas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasKursiniai darbai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis30.67 KB
Autoriussiga
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasLekt. dr. S.Juzelėnienė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasKauno humanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vilties (tikejimo) semantika rasytoju lietuviu literaturos poezijoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 15 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Lekt. dr. S.Juzelėnienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą