Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Romantinė ironija A. Jonyno ir H. Radausko poezijoje

Romantinė ironija A. Jonyno ir H. Radausko poezijoje

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Įvadas. Henrikas Radauskas. Biografija. Kūryba. Antanas Jonynas. Biografija. Kūryba. Romantizmo bruožai, romantikų požiūris į kūrybą. Ironija. Romantinė ironija. Romantinė ironija H. Radausko eilėraščiuose. Eilėraščiai iš rinkinio "Fontanas". "Statula". "Panelei, kurios nėra". "Orchidėjos ugny". "Senmergė". Eilėraščiai iš rinkinio "Strėlė danguje". "Kelionė į pragarą". "Krautuvėlės pardavėja". Iš eilėraščių rinkinio "Žiemos daina". "Monologai". "Saulėlydis". Iš eilėraščių rinkinio "Žaibai ir vėjai". "Karšta diena". Antanas Jonynas. "Jaunystė mano nuotaka". "Jaunystė praeina". "Galbūt , ne meilė". "Kaip vandens lelija". "Laukinukė". "Mylimai ". H. Radausko ir A. Jonyno eilėraščių lyginamoji analizė.

Ištrauka

Lietuvių literatūroje vyrauja posakis: "kokia tauta – toks ir jos menas, bei poezija". Toks jau lietuvių tautos ir literatūros likimas, kad ji turėjo nuolatos budėti ir grumtis dėl savo egzistencijos. Lietuvių literatūros publicistiniuose straipsniuose teigiama, kad būtent šie padariniai ir nulėmė poezijos pobūdį, jos raidos dinamiką.
Per lietuvių literatūros kultūrą nepaprastai sunkiai skynėsi kelią grynasis menas ir grynoji poezija, kurių pagrindinis tikslas buvo – išreikšti ir išugdyti estetinius jausmus, grožio išgyvenimą. Trūko supratimo, kad estetinis išgyvenimas, anot F. Šilerio, pats yra kelias į dorovę ir moralę. Tuo tarpu lietuvių poezijos kūrėjai rėmėsi sokratiška išmintimi: "kas daro daiktus vien pasigrožėjimui, tas užsiima niekais", todėl jų kūrybą tikruoju profesionaliu menu negalima vadinti.
Dar XIX amžiuje prasidėjo permanentiška lietuvių literatūros raida, lietuvių poezija brendo racionalistinės ir sensualistinės pasaulėvokos pagrindu. Ji turėjo aiškią vertybių sistemą: jai labiausiai rūpėjo pavergtos tautos, jos žmogaus likimas, tautos praeitis, dabartis ir ateitis. Dominuojantis visos literatūros bruožas buvo didaktika ir alegorizavimas.
XX amžiuje situacija kiek pasikeitė, naujos literatūros srovės – neoromantizmas, impresionizmas, simbolizmas – išpuoselėjo kosminę pasaulėjautą, kartu ugdė nesuinteresuotą grožio pajautimą. Vėliau futurizmas, ekspresionizmas, avangardizmas sutelkė dėmesį į poetinės kalbos ekspresines galimybes. Esminius meninės mąstysenos poslinkius lėmė bendrieji žmonių pasaulėjautos pakitimai.
Karti gyvenimo patirtis išugdė absurdo jausmą, išaštrino ironiją ir autoironiją kaip veiksmingiausią individo ginklą prieš lemties paradoksalumą. Tai artino grynosios poezijos pasirodymą, pamažu labiau ryškėjo estetizmo tendencijos, kurias sutelkęs savyje Henrikas Radauskas, tapo vienu ryškiausių grynosios poezijos kūrėju lietuvių literatūroje.
Kitas labai ryškus lietuvių poezijos atstovas yra Antanas Jonynas sakė: " vyksta natūralus poezijos brendimo procesas – su tam tikrais pertrūkiais ir stabtelėjimais, su pakilimais ir atoslūgiais – kaip ir kiekvienas kitas visuomeninės minties vystymosi procesas. Ir galbūt dėlto mūsų poezijoje dabar jaučiamas kvapnus pavasario dvelkimas, galbūt dėl to ją nejučiomis lygini su žydinčia obelimi, kuri pamažu ,rimtai, susikaupusi mezga brandų vaisių.
Kursiniame darbe :"Romantinė ironija A. Jonyno ir H. Radausko poezijoje" pabandysiu atskleisti šių itin populiarų autorių kūrybos ypatumus, po požiūrį į ironiją, romantizmą ir romantinę ironiją. Eilėraščių nagrinėjimui remiuosi analize bei interpretacija, taip pat lyginimo metodu. Norėdama suprasti jų kūrybos ypatumus, neišvengiamai turiu susipažinti su jų autobiografiniais faktais, kurie galėjo įtakoti jų kūrybą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros kursinis darbas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasKursiniai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis33.21 KB
AutoriusAistė
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasSigutė Radzevičienė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasLituanistikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Romantine ironija A. Jonyno ir H. Radausko poezijoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 23 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Sigutė Radzevičienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą