Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Konceptualiosios melo metaforos lietuvių pasaulėvaizdyje

Konceptualiosios melo metaforos lietuvių pasaulėvaizdyje

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Konceptualiosios melo metaforos samprata. Konceptualiosios melo metaforos lietuvių kalbos grožinėje literatūroje pavyzdžių analizė. Melas - daiktas. Melas - maistas. Melas - skystis. Melas - augalas. Melas - būtybė. Išvados.

Ištrauka

Kalba yra svarbiausia žmonių bendravimo priemonė. Taip pat kalba yra įrankis, kuriuo žmonės bendrauja vienas su kitu, keičiasi mintimis ir pasiekia savitarpio supratimą, ji apibrėžia emocijų esmę, nurodo panašumus bei skirtumus. Taigi analizuojant kalbą galima nustatyti atskiro žmogaus, tautos pasaulėvaizdį. Kalbos pasaulėvaizdį geriausiai išreiškia konceptualiosios metaforos.
Metaforos yra vaizdingas žodis ar posakis, kuris remiantis gretimų reiškinių analogija vartojamas perkeltine reikšme siekiant pabrėžti panašumus ar skirtumus [ Lietuvių kalbos žodynas]. Konceptualiąja metafora vadinama viena iš konceptualizacijos formų kognityvinis procesas, kuris išreiškia ir formuoja naujas sąvokas.
Darbo tikslas – aptarti kokios ypatybės priskiriamos poelgiui, kuris vadinamas žodžiu "melas". Šiame darbe taikomas konceptualiosios analizės metodas.
Šio darbo uždaviniai yra:
1. Išrinkti grožinėje lietuvių literatūroje naudojamas konceptualiąsias melo metaforas.
2. Sugrupuoti konceptualiąsias metaforas pagal ypatybes.
3. Išnagrinėti konceptualiąsias metaforas
4. Padaryti išvadas.
Darbo struktūra – įvadas, supažindinimas su konceptualiosios melo metaforos teorija, nagrinėjami sugrupuoti pavyzdžiai ir pateikiamos apibendrintos išvados.
Apie konceptualiasias metaforas nėra labai daug rašyta, yra daug neišnagrinėtų plotmių, todėl šis darbas yra aktualus ir naudingas lietuvių kalbos lingvistikai. Šia tema rašė: Jurga Cibulskienė Silvija Papaurėlytė-Klovienė, Regina Kvašytė, Irma Macijauskaitė. Analizuojant poelgio konceptualizavimą remtasi šimtu pavyzdžių, kurie rinkti iš Vytauto Didžiojo universiteto Kompiuterinės lingvistikos centre sudaryto tekstyno [http://donelaitis.vdu.lt], taip pat remtasi išvardytų autorių darbais.
Darbo organizavimas:
Pasirinkta konceptualiųjų melo metaforų tvarka išdėstoma pagal tai kaip pirmiausia abstraktas sudaiktinamas, po to vaizduojami kaip keturi pasaulio elementai :žemė, oras, vanduo, ugnis, po to kai daiktui suteikiamos gyvos būtybės charakteristikos.

Toks skirstymo būdas pasirenkamas atsižvelgiant į Silvijos Papaurelytės-Klovienės ir Reginos Kvaišytės straipsnio "Konceptualiosios liūdesio metaforos latvių, lietuvių,, rusų kalbų pasaulėvaizdyje" metaforų skirstymą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros kursinis darbas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasKursiniai darbai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis20.82 KB
AutoriusGiedre
Viso autoriaus darbų11 darbų
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasPapaurelytė-Klovienė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Konceptualiosios melo metaforos lietuviu pasaulevaizdyje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 10 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Papaurelytė-Klovienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą