Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Dekonstrukcija Ramūno Kasparavičiaus romanuose "Keturių sesučių darželis" ir "Lietuvių laimos teismas"

Dekonstrukcija Ramūno Kasparavičiaus romanuose "Keturių sesučių darželis" ir "Lietuvių laimos teismas"

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728
Aprašymas

Įvadas. Ramūno Kasparavičiaus romanai "Keturių sesučių darželis" ir "Lietuvių Laimos teismas" - dekonstrukcinio pobūdžio tekstai. Interteksto vaidmuo R. Kasparavičiaus romanuose. Metatekstualumas, autoriaus figūra ir kiti R. Kasparavičiaus tekstų dekonstrukciniai elementai. Išvados.

Ištrauka

Ramūnas Kasparavičius (g. 1948) - žinomas šiuolaikinis poetas ir prozininkas, nevengiantis savo kūryboje postmoderniai gilintis į patį kūrybos procesą, jį reflektuoti bei dekonstruoti. Tekstai dažnai turi ne vien pasakojamos istorijos, fabulos matmenį, bet, dėl jame betarpiškai dalyvaujančio ypatingo veikėjo teisėmis autoriaus, dėl savito jo figūros vaidmens tekste, kūrinys kartais tampa tiesiog mąstymu apie gyvenimą, tam tikru esė apie autorių ir kūrėją apskritai, apie dabar rašomą tekstą, pačią kūrybą, įvairius gyvenimo reiškinius, istoriją, mitologiją ir apie viską, kas, rodos, R. Kasparavičiui tam tikru metu šovė į galvą. Neveltui R. Šerelytė, recenzuodama romaną "Keturių sesučių darželis" - vieną iš šiame darbe nagrinėjamų tekstų - pažymi jo, recenzentės nuomone, tam tikrą chaotiškumą: "Į autoriaus sąmonę bei pasąmonę gali tilpti viskas, bet literatūros kūrinys vis dėlto nėra "košė makošė" (…), jis turi formą, turinį, taisykles, ribas,- tai, be abejo, bjauru, vargina ir nervina rašytoją, bet gerą skulptūrą, anot Michelangelo, gali sukurti tik atsisakęs visų nereikalingų dalykų. Kartais jie pernelyg priauga, ir kūrėjas, atskirdamas juos nuo kūrinio, jaučiasi kažką be reikalo aukojąs. Bet ar ši auka beprasmė - parodys laikas" . Rašytoja, kaip matyti, prikiša R. Kasparavičiui nereikalingų dalykų įtraukimą į tekstą ir abejoja tokios kūrybos meniškumu, tačiau šitoks esėjistiniam artimas rašymas, kalbėjimas tekste be ypatingų susivaržymų žanro reikalavimais ir tarsi minčių beveik nefiltruojant, pirmiausia rodo postmodernų autoriaus diskursą ir santykį su tekstu bei siekį per kūrinį kiek dekonstruoti patį kūrybos procesą, siekį mintis išsakyti ne tik vien veikėjų lūpomis, bet ir tarsi suardžius meninę kūrinio tikrovės iliuziją, truputi pakalbėti pačiam, suteikti sau žodį, pvz., atvirai pasakant skaitytojui, kad jis skaito knygą, ar į jį retoriškai kreiptis, pasvarstant, kokia jo reakcija turėtų būti paskaičius vieną ar kitą epizodą. Tokių ir panašių autoriaus "išlindimų" nagrinėjamuose R. Kasparavičiaus romanuose "Keturių sesučių darželis" ir "Lietuvių Laimos teismas" (viena kn. 1998) yra ne vienas ir ne du, yra begalė inter- ir meta- tekstualumo, o R. Kasparavičiaus rašymo būdas turi teorinį-filosofinį pagrindimą, ir turbūt tikrai nėra nesąmoningas nesugebėjimas atsirinkti kūriniui tinkamos ir už jo ribų privalančios likti tematinės medžiagos - tai sąmoninga kūrėjo laikysena šitaip rašyti.
Filosofiniu-teoriniu R. Kasparavičiaus nagrinėjamų prozos tekstų pagrindu galėtume laikyti dekonstrukciją - vieną iš postmodernizmo filosofijos krypčių, skelbusią teksto visuotinumo ("viskas yra tekstas"), metafizikos sunaikinimo, sąvokų nebegaliojimo ir kitas idėjas. Kadangi, V. Rubavičiaus teigimu, "dekonstravimo negalima laikyti metodu ar savitu metodologiniu instrumentu, kadangi kiekvienas dekonstravimo "įvykis" yra unikalus (…), savotiška idioma ar parašas, jau nenukreipiantis į sąmonę ar subjektyvumą" , tai šiame darbe bus pabandyta, remiantis dekonstrukcijos teorija, pažiūrėti, koks tas R. Kasparavičiaus dekonstrukcijos "įvykis" ar veiksmas, ką ir kaip dekonstruoja būtent R. Kasparavičius.
Kelios kitos svarbiausios R. Kasparavičiaus kūrinių savybės gerai pastebėtos V. Šiukščiaus "Lietuvių literatūros enciklopedijoje": "gamtos ir kaimo vaizdai persmelkti kultūrą pažinusio subjekto patirtimi ir skepsiu, konkreti detalė dera su abstrakcija, tradicinė forma su netikėtais sąskambiais, kalambūrais, o retas žodis, šnekamosios kalbos frazė vartojama kaip puošybinis elementas" . Dar pažymėtinas itin svarbus nagrinėjamuose R. Kasparavičiaus tekstuose istorijos, tautosakos, mitologijos vaidmuo, kurį šiame darbe taip pat privalu kiek panagrinėti, nes tai svarbūs R. Kasparavičiaus dekonstravimo "įvykio" elementai ir objektai, o kartu, galima drąsiai teigti,- abiejų romanų pagrindas. Mitologijos, istorijos, tautosakos, antropologijos, net kai kurių lingvistinių problemų svarstymas sudaro didžiausią nagrinėjamų kūrinių "Keturių sesučių darželis" ir "Lietuvių Laimos teismas" dalį. V. Šiukščius nurodo, jog pirmasis - tai "epo parodija", kur "legendinius ir dabarties laikus jungiantis veikėjas yra žemiškas ir sykiu mitinis kultūros herojus", o "mitinis, istorinis pasakojimo lygmenys susipina ir antrajame romane" .
Pasirinkti analizei kūriniai - įdomus lietuvių literatūroje reiškinys, kažin ar iki R. Kasparavičiaus yra kas panašiai grožinę prozą rašęs, t. y. taip smarkiai kūrinyje ryškinęs autoriaus figūrą ir taip stipriai ją į tekstą įsileidęs bei tuo būdu dekonstravęs pačią meninę kūrybą ir jos produktą - meninį tekstą. Panašumų galbūt esama su J. Erlicku, nes anot V. Šiukščiaus, abiejų autorių "kūrybos pasaulis ištisai karnavališkas, ritualizuotas" . Apskritai R. Kasparavičiaus proza "literatūros smakų" (J. Kunčinas) nagrinėta dar labai nedaug, nes šio darbo objektu pasirinktais romanais, autorius iš esmės rimtai ir debiutuoja kaip prozininkas. Sunku pasakyti, ar taip kurdamas R. Kasparavičius grožinę kūrybą, tokią, prie kokios mes įpratę, sunaikina, ir ar ši jo dekonstrukcija kartu nesanti ir kūrybinė destrukcija… ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros kursinis darbas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasKursiniai darbai
Apimtis26 puslapiai 
Literatūros šaltiniai14 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis54.93 KB
Autoriusgeras dėdė
Viso autoriaus darbų90 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Mokytojas/Dėstytojasasist. Danguolė Šakavičiūtė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasHumanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dekonstrukcija Ramuno Kasparaviciaus romanuose Keturiu sesuciu darzelis ir Lietuviu laimos teismas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 26 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas
  • asist. Danguolė Šakavičiūtė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą